تبلیغات
hamedabdolahi - برگزاری نشست تخصصی ادبیات کودک و نوجوان با حضور هوشنگ مرادی‌کرمانی در نمایشگاه کتاب اراک

برگزاری نشست تخصصی ادبیات کودک و نوجوان با حضور هوشنگ مرادی‌کرمانی در نمایشگاه کتاب اراک

سه شنبه 16 آذر 1395 01:05 ق.ظ

 

برگزاری نشست تخصصی ادبیات کودک و نوجوان با حضور هوشنگ مرادی‌کرمانی در نمایشگاه کتاب اراک

 • برگزاری نشست تخصصی ادبیات کودک و نوجوان با حضور هوشنگ مرادی‌کرمانی در نمایشگاه کتاب اراک

  تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۲۴

  نشست تخصصی با موضوع ادبیات کودک و نوجوان با حضور هوشنگ مرادی‌کرمانی در بخش جنبی نمایشگاه استانی کتاب اراک برگزار شد.

  به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از روابط عمومی مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران، هوشنگ مرادی‌کرمانی در نشست ادبیات تخصصی کودک و نوجوان که در نمایشگاه استانی کتاب اراک برگزار شد، اظهار کرد: سینما یک عامل مهم در نگارش داستان‌های موضوعی محسوب می‌شود، چراکه سینما برای انتقال مطلب همه چیز را کوتاه کرده و اصل آن‌را می‌رساند، از همین رو داستان‌های امروزی باید کار خود را از سینما یاد بگیرند. وقتی کسی قصه‌های مجید را می‌خواند، برداشت‌های متفاوتی از آن دارد، چراکه برداشت برای مخاطب آزاد است.

  این نویسنده پیشکسوت حوزه کودک و نوجوان گفت: وقتی رمان خوانده می‌شود، مغز شما کار می‌کند و مخاطب از این‌که خلاقیت دارد خوشحال می‌شود، چراکه همه چیز در داستان نیامده و این امر نقطه تمایز رمان از فیلم است، زیرا در فیلم مخاطب شخصیت ظاهری فرد را می‌بیند، اما در رمان خواننده علاوه بر تجسم شخصیت‌ها برای آن‌ها چهره و حتی لهجه نیز متصور می‌شود و این امر رمز ماندگاری کتاب است.

  مرادی‌کرمانی افزود: در زمان نگارش یک داستان یا رمان نویسنده با ذهن و گوش خود موضوعی را می‌بینید و می‌شنود و حتما مطالب یک سابقه ذهنی دارد؛ آثار بنده نیز براساس یک اتفاق واقعی از زندگی شخصی خودم و ریشه زندگی‌ام نشأت گرفته و نگاشته شده است.

  وی بیان کرد: نویسندگان با الهام‌گیری از موضوعات مختلفی که برای آن‌ها رخ داده، دست به قلم شده و نگارش موضوعات را انجام می‌دهند که اگر در آن حس‌پردازی شده و شنیده‌ها و دیده‌ها آورده شود، تأثیر بسیاری در خواننده خواهد داشت.

  نویسنده «قصه‌های مجید» گفت: هنر از این حس‌ها و شنیدن‌های احساسی شروع و همین موضوع تبدیل به یک اثر هنری ارزشمند می‌شود و باید در این زمینه زیاد گوش کرد و زیاد خواند و زیاد نوشت. در بخش کتاب کودکان نیز مشکل اصلی همین نصیحت‌ها و شعارها است و همین امر موجب فراری شدن کودکان و نوجوانان می‌شود، چراکه موجب دلزدگی آن‌ها می‌شود، در صورتی‌که باید این مباحث کنار گذاشته شده و کتاب و شعر به کودکان آموزش داده شود. کودکان از نصیحت فراری هستند، پس نباید این موضوعات طوری گفته شود که کودک دلزده شده و دیگر رغبتی برای خواندن کتاب نداشته باشد. هر کسی در هر جا نیاز به هویت اقلیمی دارد و باید به آن پایبند باشد، چراکه حتی در نوشته‌ها نیز لهجه و بحث اقلیم و محل زندگی مشخص است.

  نهمین نمایشگاه سراسری استان مرکزی 13 آذرماه افتتاح شد و تا 18 آذرماه از ساعت 13 تا 20 میزبان علاقه‌مندان به کتاب و کتابخوانی خواهد بود.


برچسب ها: برگزاری ، نشست ، تخصصی ، ادبیات ، کودک ، و ، نوجوان ،