تبلیغات
hamedabdolahi - خبرگزاری آریا – شانس پیروزی قالیباف در رقابت با روحانی/ نقش جهانگیری در انتخابات ۹۶

خبرگزاری آریا – شانس پیروزی قالیباف در رقابت با روحانی/ نقش جهانگیری در انتخابات ۹۶

دوشنبه 18 اردیبهشت 1396 02:15 ب.ظ

 

خبرگزاری آریا - شانس پیروزی قالیباف در رقابت با روحانی/ نقش جهانگیری در انتخابات 96 • فابلاگز

 • خبرگزاری آریا - شانس پیروزی قالیباف در رقابت با روحانی/ نقش جهانگیری در انتخابات 96 • فابلاگز


  خبرگزاری آریا- اسحاق جهانگیری، کاندیدای پوششی، موقعیت آقای روحانی را تحت الشعاع قرار داده است
  به گزارش سرویس اخبار ویژه خبرگزاری آریا، سعید کمالی دهقان، در تحلیل انتخاباتی خود در روزنامه گاردین (انگلستان) نوشت:
  اسحاق جهانگیری که با هدف دفاع از دستاوردهای رئیس جمهور در مصدر کار به میدان آمده است، به سبب جسارت و سخنان بی پروای خود تحسین بر انگیز شده است.
  جهانگیری که با هدف کمک به رئیس خود، آقای حسن روحانی پا به میدان کارزار انتخابات نهاد، به سبب سخنان بی پروا و جسارت خود به کاندیدای محبوب اصلاح طلبان تبدیل شده است، هر چند که انتظار می رود، او در انتها [به نفع آقای روحانی] کنار رود.
  اسحاق جهانگیری، معاون او رئیس جمهور، در زمان ثبت نام خود گفت که به قصد پوشش و نه با هدف چالش با آقای روحانی به عرصه انتخابات پای می نهد – و خاطر نشان ساخت که شرکت او در کارزار انتخاباتی با هدف دفاع از دستاوردهای آقای روحانی انجام می گیرد.
  انتخابات نوزده ماه می نخستین انتخابات بعد از توافق سال ٢٠١٥ است، زمانی که ایران فعالیت برنامه هسته ای خود را در ازای لغو تحریم های هسته ای محدود کرد.
  در این انتخابات، هیچ کدام از کاندیداها درباره پاره کردن این توافق سخنی به میان نیاورده اند – اما دو کاندیدای محافظه کار – محمد باقر قالیباف، شهردار تهران و ابراهیم رئیسی – این پرسش را مطرح کرده اند که آیا آقای روحانی به منافع اقتصادی ملموسی دست یافته است یا خیر.
  اما حضور پر رنگ جهانگیری در دو مناظره نخست تلویزیونی موجت تقویت اصلاح طلبان شده است، اما قالیباف شرکت او در کنار آقای روحانی در این انتخابات را «پدیده ای عجیب» نامید.
  جهانگیری در اشاره به مسئله به حاشیه رانده شدن اصلاح طلبان، بعد از انتخابات مناقشه بر انگیز سال ٢٠٠٩ – که محمود احمدی نژاد برای دور دوم رئیس جمهور ایران شد – این گونه پاسخ داد که: «جنبشی به نام جنبش سبز وجود دارد و شما آنها را از همه حقوق خود محروم کرده اید و اینک می گویید که حتی نباید کاندیدایی داشته باشند؟
  «من به نمایندگی جنبش اصلاح طلب صحبت می کنم….. آنها [دولت احمدی نژاد] همه را خانه نشین کردند. او [دولت احمدی نژاد] ٧٠٠ میلیارد نفت فروخت، پول آن را برداشت و خرج کرد و به جز بیکاری چیزی باقی نگذاشت.»
  جهانگیری تلاش کرده که قالیباف را ادامه دهنده راه احمدی نژاد [نسخه دیگری از او] معرفی کند و ذهنیت «نظامی» او را به باد انتقاد گیرد. او سه شنبه شب، در سخنرانی زنده سراسری، در فرصتی که در اختیار همه کاندیداها گذاشته شد، گفت: «مردم آن روزها را فراموش نکرده اند، مردم باید مراقب باشند و تاریخ [گذشته] را فراموش نکنند. مردم باید هوشیار باشند. تاریخ نباید خود را این گونه تکرار کند».
  حسین رسام، تحلیل گر سیاسی گفت: «درباره جهانگیری این نکته خاص را می توان گفت، ولو این که او بهتر از آقای روحانی ظاهر شده است، اما در پایان همه چیز به آقای روحانی نسبت داده خواهد شد. همه چیز آز آن آقای روحانی خواهد شد. او با آقای روحانی مبارزه نمی کند. او برای حمایت از آقای روحانی پا به میدان گذاشته است».

  نقش جهانگیری در انتخابات ۹۶
  نقش جهانگیری، به لحاظ نفوذی که در بین اصلاح طلبان دارد، از اهمیت خاصی بر خوردار است. او از متحدین نزدیک محمد خاتمی، رئیس جمهور سابق است – کسی که آقای روحانی را تأیید کرد.
  باید گفت که خاتمی همچنان از نفوذ فراوانی در جامعه برخوردار است. او و هاشمی رفسنجانی در سال ٢٠١٣ با حمایت از آقای روحانی به پیروزی او در انتخابات کمک کردند. سال گذشته، کاندیداهای مورد حمایت اصلاح طلبان برخوردار از حمایت خاتمی همه سی کرسی شهر تهران در انتخابات مجلس را از آن خود کردند.
  خاتمی در گفتگو با گروهی از اصلاح طلبان گفت: «آقای روحانی کاندیدای ما است. ادامه دولت آقای روحانی به طور کامل به نفع کشور است….. شکست آقای روحانی به معنای برگشت به روزهای [تحریم ها و انزوای بین المللی] است».

  شانس پیروزی قالیباف در رقابت با روحانی
  رسام گفت انتخاباتی که به طور عمده به اقتصاد توجه دارد، دیگر تنها به وابستگی سیاسی توجه ندارد و جهانگیری بسیاری از افراد رأی دهنده را تحت الشعاع قرار داد، البته آن عده از افرادی که هم اکنون تصمیم خود را گرفته اند.
  او گفت قالیباف به ظاهر حریف اصلی آقای روحانی است و رئیسی اگر همچنان در نقش «کاندیدای دلسوز» و – نه کسی که می تواند «وارد میدان شود و از پس کار برآید – ظاهر شود، احتمال دارد از دور انتخابات خارج شود.
  «به طور قطع آقای روحانی انتخابات دشواری پیش روی دارد. شانس قالیباف برای کسب آرای بیش از انتخابات دور پیش، قابل توجه است و برای آقای روحانی هم مسیر هموار نیست. او نبرد بزرگی را در پیش روی دارد». قالیباف در سال ٢٠١٣ شش میلیون رأی آورد و آقای روحانی هجده میلیون و ششصد هزار رأی آورد.
  رسام افزود: «آقای روحانی آرایی را از دست داده است و افرادی در جامعه وجود دارند که از عملکرد او راضی نیستند، نه بدین سبب که عملکرد او خوب نبوده است، بلکه بدین سبب که او اشتباه کرد: او برای به دست آوردن توافق هسته ای سطح توقعات مردم را به شکل قابل توجهی افزایش داد و متوجه نبود که بعد از آن [وعده و وعیدها] مجبور خواهد شد که آن امیدها را برآورده سازد».


برچسب ها: خبرگزاری ، آریا ، ، شانس ، پیروزی ، قالیباف ، در ،